צרו קשר

עיר קטנה. מושלמת למשפחות.

שאלות ותשובות

ריכזנו עבורך מקבץ תשובות לשאלות נפוצות המייחסות לאור ים והסביבה

על אור ים

 • השכונה החדשה בשטח של כ- 1,070 דונם מוקמת בימים אלו בדרום אור עקיבא על אדמות קרן אדמונד דה רוטשילד בסמוך לישוב קיסריה. שכונת המגורים החדשה מוקמת בהמשך למרקם מבונה עם חיבור אינטגרטיבי לאור עקיבא, סמיכות לפארק העסקים קיסריה, סמיכות לאטרקציות נופיות ונגישות מרבית לכל צירי התחבורה הראשיים ולתחנת הרכבת. שכונת אור ים מקושרת היטב לכביש 4 (ת"א-חיפה) ולכביש 2 (כביש החוף) והיא מצויה במרחק של כ- 40 דק' נסיעה מתל אביב וכ- 30 ד' מחיפה.

 • השכונה תכלול כ-3,480 יחידות דיור שיתנו מענה לכ-12,000 תושבים בתמהיל מגוון של טיפוסי בינוי. היצע מבנים רחב של בניה מרקמית, בנייני מגורים עד 15 קומות וצמודי קרקע. הפרויקט יכלול דירות גדולות לצד דירות קטנות שיתאימו גם לזוגות ולמשפחות צעירות.

 • באור-ים ישנן סה"כ כ-3480 יחידות דיור. בשנת 2020 החברה לפיתוח קיסריה תשווק את שלושת המגרשים האחרונים לבניה של כ-17 יח"ד צמודות קרקע בצפון התוכנית.

תוכנית הבינוי

 • תכנית מתאר מפורטת שמספרה 353-0262444 אושרה סופית בינואר 2017 ומתוקפה ניתן להוציא היתרי בניה. התכנית שינתה יעוד הקרקע מחקלאית ליעודי מגורים, שצ"פים, דרכים, מבני ציבור, שטחי מסחר ועוד.

 • לשכונה ארבעה חיבורים למרקם הבנוי הקיים:
  מדרום - חיבור לכביש מס' 651, ומצפון - שלושה חיבורים לעיר אור עקיבא.
  בנוסף, תחבורה ציבורית מתוכננת ברחוב דוד המלך וברחובות הפנימיים.
  כמו כן השכונה מרושתת לאורכה ולרוחבה באמצעות רשת שבילי אופניים ושבילי הליכה ומאפשרת נגישות מלאה להולכי רגל ואף מעבר רציף ללא חציית כבישים מצפון השכונה ועד לדרומה.
  חשוב לציין כי תוכניות התנועה במרחב התוכנית, אינן סופיות, וייתכן כי התוכניות כפי שיאושרו ע"י הרשויות והגורמים המוסמכים, ובפרט עיריית אור עקיבא, יהיו שונות, ואף באופן מהותי מהמוצע עפ"י התוכנית, לרבות אך לא רק, בעניין כיווני התנועה של הכבישים ורוחבם בסמוך למגרשים נשוא ההזמנה.

 • לאורך רחוב דוד המלך – הרחוב הראשי הנמשך מצפונה עד דרומה של אור ים וברחובות הפנימיים תנוע תחבורה ציבורית. כמו כן – באור ים מתוכננת רשת שבילי אופניים אשר תהווה פלטפורמה בטיחותית, נוחה, נגישה וירוקה לתנועת רוכבי אופניים.

 • מבני החינוך והקהילה ובכללם בתי ספר תיכון, בתי ספר יסודיים וגני ילדים פרושים בשטחי הפרויקט ובממשק עם השטחים הציבוריים הפתוחים (שצ"פים).

 • עיריית אור עקיבא תקדם את התכנון, הביצוע וההקמה של כלל מבני הציבור באור ים ובפרט מוסדות החינוך.

 • הקצאת קרקע לצרכי ציבור לשכונה חייבה מתן מענה רחב של מבני ציבור, תרבות ופנאי. שטחי הציבור והשטחים הפתוחים מהווים למעלה משליש משטח השכונה. בבסיס החשיבה התכנונית עמד הרצון ליצור מערכת ירוקה רציפה, המשכית ואיכותית המקשרת בין השכונה לישוב הקיים ובין חלקי השכונה פנימה. את השכונה יחצה פארק ליניארי עם בתי קפה וקיוסקים לאורכו. מרחקי ההליכה לפארק קצרים והנגישות אליו היא דרך הרחובות והמעברים הירוקים הרוחביים. לפארק מפתח לרחוב הראשי בחלוקת מרחקים מיטבית, אשר מייצרת תחושה של מרחב מיטבי, תוך ניצול מוטיבי הצללה והתאמה לתנאי האקלים.

 • בשטח השכונה ישנן זכויות לבניית שטחי המסחר בשטח של כ- 28 דונם הכוללים כ- 35,000 מ"ר שטחי בניה עיקריים בשימושים הטרוגניים של משרדים, מסחר, תרבות ובידור ועוד.
  בימים אלה מקודמת הקמה של מרכז מסחרי לשימוש תושבי השכונה בשטח של כ-5,000 מ"ר הצפוי לכלול סופר, חנויות צריכה, הסעדה ומרפאות.

 • פרישת הבינוי כוללת מגוון טיפוסים ונותנת מענה לתמהיל של אוכלוסיית יעד הכולל רוכשי דירות ראשונות לצד משפרי דיור, היצע רחב וגמיש שיאפשר דינמיקה פנים שכונתית של קניה ומכירת יח"ד וכך לצד בנייני רבי קומות ישולבו גם בתים צמודי קרקע ובתים דו משפחתיים.

 • בהתאם להוראות התכנית קיימים תנאים להוצאת היתרי בניה ואכלוס במגרשים. על המציע חלה האחריות לבדוק את התנאים על פי התוכניות החלות על המקרקעין טרם הגשת ההצעה. נציין כי, ביום 20.4.2020 התקבלה החלטה ע"י הוועדה המחוזית לתכנון ובניה חיפה, לפיה, בין היתר, עודכנו התנאים להיתר בניה עבור מגרשים מסוימים בגבול התוכנית, לרבות המגרשים נשוא הזמנה זו.
  עוד חשוב לציין כי כי מערך הניקוז בשכונת אור ים הינו ייחודי ומתבסס על עקרון ההחדרה כמפורט במסמכי התכנית. מידע בנושא זה מופיע גם באתר הפרויקט שכתובתו or-yam.co.il. בנוסף במקרקעין נעשו עבודות עפר נרחבות ובכללן עבודות חפירה ומילוי. באחריות המציע להביא נושא זה לידיעת יועץ הקרקע מטעמו.

פיתוח ותשתיות

 • עבודות הפיתוח מבוצעות ע"י קבלנים מטעם החברה לפיתוח קיסריה - קבלנים מהשורה הראשונה, מהטובים בתחומם בארץ, בעלי רקע, ניסיון ויכולת לעמוד בסטנדרטים הגבוהים של החברה לפיתוח קיסריה.

 • עבודות הפיתוח תתפרסנה על פני כ-8 שנים (החל משנת 2018) – בהתאם לקצב השיווק ואכלוס השכונה.

 • בתכולת עבודות הפיתוח כלולות המלאכות הבאות: עבודות עפר, פריסת תשתיות תת קרקעיות, תשתיות על קרקעיות ופיתוח שצ"פים. עבודות הפיתוח תבוצענה עד גבול המגרשים הפרטיים, בשיתוף ובתיאום מלא מול היזמים וחברות הבנייה באור ים ומול גורמי התשתיות – בזק, חח"י וטל"כ.

 • החברה השלימה את עבודות העפר ופריצת הדרכים ובימים אלה נערכת להשלמת עבודות "משק התשתיות התת קרקעי" ומסירתן לעירייה וכן נמצאת בעיצומן של עבודות הקמת המיגון האקוסטי ותחנת השאיבה, זאת במקביל להתחלת ביצוע עבודות פיתוח רחובות ושצ"פים הצפויות להתחיל בתוך מספר חודשים.

 • בימים אלה משלימה החברה פריסת תשתית המים בפרויקט אליה יוכל היזם בתיאום ובאישור עיריית אור עקיבא להתחבר.
  במקביל לעבודות הפיתוח המקודמות על ידי החברה, חברת החשמל משלימה בימים אלה את פריסת התשתית בחלק הצפוני של השכונה. עם התקדמות הפיתוח וקבלת היתרי בניה בחלקה הדרומי של השכונה תיכנס חברת החשמל לביצוע תשתית חשמל בשאר שטחי הפרויקט.

 • לא. רשת החשמל בפרויקט אור ים הינה תת קרקעית.